Kuruluş ve Tarihçemiz

Hakkımızda

Siverek İlçe Halk Kütüphanesinin binası 1906 Yılında Osmanlı Devleti'ne bağlı Siverek ilçesinin Hükümet Konağı olarak hizmete girdi. O zamanlar Siverek ilçesi Urfa Eyaletinin bir ilçesi idi.
1923 ve 1926 Yılları arasında Siverek İlçesi İl oldu. Binamız da bu tarihler arasında Valilik Binası olarak hizmet vermeye devam etti. 1962 yılına kadar binamız Hükümet Konağı olarak Siverek'e hizmet etti.


1962 yılında yeni bir hükümet konağı binasının yapılmasıyla birlikte eski Hükümet Konağı boşaltıldı ve Hükümet Konağı yeni binasına geçti. 1962 yılından Sonra eski Hükümet konağı binası Devlet tarafından korumaya alındı.

1
3
5
6

    1980 yılında binada çıkan yangından tarihi bina zarar görmüş fakat müdahale edilerek onarılmıştır. Eski hükümet konağı; Kültür Bakanlığı Anıtlar Yüksek kurulunca 19.01.1980 tarihi ve A–2006 nolu kararla koruma altına almıştır. Yani tarihi bina olarak tescil edilmiştir. Kültür Bakanlığı, Kültür Merkezleri Dairesi Başkanlığınca Restore çalışmaları sürdürülmüştür. İlk etapta Kültür Merkezi olarak restoresi yapılan binanın daha sonra İlçe de Kütüphane binası olmadığından, Kültür Bakanlığı, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğüne, bir protokol ile devredilmiştir. Restore çalışmaları 01.12.1999 tarihinde bitirilerek aynı tarihte Siverek İlçe Halk Kütüphanesi Müdürlüğünün hizmet binası olarak faaliyeti geçmiştir.

IMG 8311
IMG 8313
IMG 8324
IMG 8335

    1999 yılından itibaren Kütüphane olan binamız, büyük ilgi gördü. Siverek dışında çevre ilçe ve köylerden gelen vatandaşlarımız da kütüphanemize büyük ilgi gösterdiler. Günden güne büyüyen kütüphanemiz yöneticilerinin de gayretiyle her yıl yenilendi. Eski tarihi kitapların yanında en yeni eserlere de ulaşılabilen kütüphanemiz, Siverek İlçesinin bilgi ve belge deposu olarak hizmet vermektedir. İçinde yüzlerce yıllık bölge tarihini barındıran binamız bir kütüphane binasının çok ötesinde bir "Kültür Merkezi"  olarak hizmet vermektedir.

    Siverek İlçe Halk Kütüphanesinin Alanı 916  metrekare olup Web Sitemizin kurulduğu ay (2013 Kasım Ayı) itibarıyla 18000kitap kütüphanemizde mevcuttur. Kütüphanemizde 1 müdür 2 memur ve bir hizmetli kadrosundan oluşan  personel hizmet vermektedir. Siverek İlçe Halk Kütüphanesi Haftaiçi  -Salı-Çarşamba-Perşembe-Cuma haftasonu cumartesi günleri saat 08:00 ile 16:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

 

© 2023 Siverek Halk Kütüphanesi Resmi Web Sitesi Tüm Hakları Saklıdır. Web Tasarım Koray ÇOKOL